Hoppa till innehållet

Husbilsskatten är sänkt – malus har avskaffats

Den 1 februari trädde en viktig förändring i kraft för husbilsägare i Sverige. Malusskatten, som länge varit föremål för kritik, är nu officiellt avskaffad. Beslutet innebär att alla husbilar, både nya och äldre som omfattats av malusskatt, inte längre omfattas av den förhöjda fordonsskatten. Något som gör i husbilsägandet mer ekonomiskt fördelaktigt.

Reformen kommer efter flera år av debatt kring det tidigare skattesystemet, som många ansåg vara orättvist och gav en oproportionerligt hög skatt i förhållande till hur husbilar faktiskt används. Genom att slopa malus har regeringen tagit ett avgörande steg för att förbättra villkoren för både befintliga och blivande husbilsägare. Förändringen välkomnas av branschen och alla husbilsägare, då den bidrar till att göra husbilslivet mer tillgängligt och ekonomiskt hållbart.

Vad innebär det i praktiken?
För den genomsnittliga husbilsägaren innebär detta en skattesänkning på ungefär 7000 till 9000 kronor om året – mer pengar kvar i plånboken! Utöver de direkta fördelarna för husbilsägare innebär förändringen även positiva effekter för branschen i stort. Återförsäljare kan se en ökad efterfrågan, campingplatser kan få fler besökare och turistnäringen kan gynnas av ett växande intresse för husbilslivet.

Ändrade regler för avställning
I samband med att malus avskaffats har även reglerna för avställning av husbilar justerats. Den tillfälliga fyradagarskarensen för avställning, som infördes 2021 för husbilar som omfattades av malusskatt, är nu borttagen. Från och med nu gäller samma avställningsregler för alla husbilar vilket innebär att en avställning måste vara i minst 15 dagar i följd för att skattebefrielse ska lämnas under avställningsperioden. Detta kan påverka uthyrningsföretag och privatpersoner som tidigare anpassat sig efter den kortare karensperioden.

Sammantaget är detta en välkommen förändring som stärker husbilsbranschen och gör det enklare för fler att upptäcka friheten med husbil. Vill du veta mer om vad detta kan innebära för dig och ditt husbilsköp – kontakta någon av våra återförsäljare!

Publicerat

Fler nyheter

Nya Morelo Palace lanseras för modellår 2027

Morelo lanserar en ny generation Palace inför modellår 2027. Modellen har fått en helt ny interiör och omarbetad förarmiljö, med fokus på ökad komfort och ett mer sammanhållet formspråk. Samtidigt introduceras Morelo Empire Liner på IVECO S-Way.

Bergholm tar 100 fordon till Elmia

När Elmia Husvagn Husbil öppnar den 9 september fyller Bergholm 5 400 kvadratmeter i mässans D-hall med omkring 100 campingfordon. I fokus står flera stora nyheter, från en husvagn utvecklad för nordiskt klimat till nya och uppdaterade husbilar i såväl kompakt- som premiumsegmentet. Samtidigt satsar Bergholm på att göra montern till en plats där besökarna vill stanna, umgås och uppleva mer än bara fordon.

Från smidig campervan till husbil med jättegarage – Roller Team satsar brett inför 2027

Roller Team presenterar sina svenska kampanjmodeller för modellår 2027. I ena änden finns Livingstone GO – en kompakt campervan för spontana resor – och i den andra Kronos 290 M, en rymlig alkovmodell för familjen med fem sitt- och sovplatser och rejält med utrymme för packningen. Gemensamt är hög utrustningsnivå och automatlåda som standard.

Från populär Magis till ny specialmodell – CI växlar upp inför 2027

CI presenterar sina nyheter inför modellår 2027. I fokus står Magis 82 XT och helt nya Magis Air Edition 87 Integral – en specialutrustad helintegrerad husbil med automatlåda, avancerade förarassistanssystem, luftkonditionering i bodelen och TV- och WiFi-paket som standard.