Se aktuella kampanjer

Weinsberg breddar [PEPPER]-programmet med nya 580 MEG

Weinsberg presenterar en helt uppdaterad CaraCompact EDITION [PEPPER] inför modellår 2027. Modellprogrammet utökas dessutom med 580 MEG – en mer kompakt planlösning som gör [PEPPER]-konceptet tillgängligt i ett mindre format.

– Modellen har varit mycket uppskattad under många år, och med årets uppdateringar och den nya planlösningen stärks erbjudandet ytterligare, säger Stefan Jonneryd, försäljningschef på Bergholm.

Nya 580 MEG kompletterar de befintliga planlösningarna 600 MF och 600 MEG. Med tillskottet riktar sig Weinsberg till kunder som söker en kompakt husbil, men som samtidigt vill ta del av det utrustnings- och funktionspaket som kännetecknar CaraCompact EDITION [PEPPER].
– Vi ser en tydlig efterfrågan på kompakta husbilar som är enkla att använda i vardagen och samtidigt fungerar för längre resor. 580 MEG har utvecklats för just den målgruppen, säger Stefan Jonneryd.

Inför det nya modellåret har CaraCompact EDITION [PEPPER] även fått en rad uppdateringar. Den omdesignade bakdelen bidrar till en rymligare bodel, medan det nya interiörkonceptet ger mer plats i gången och ökad kapacitet i garaget. Modellen har också fått ny exteriör grafik, integrerad stötfångare och full-LED-bakljus med Weinsbergs nya designspråk.

Även invändigt har flera delar arbetats om. Ett nytt koncept med utdragbara säten ger ökad komfort i sittgruppen. Matbordet har en utsvängbar förlängning som standard, och partiet ovanför förarhytten har fått en modernare utformning.

I det svängbara komfortbadrummet kombineras smart användning av ytan med en modern design. Badrummet har uppdaterats med belyst spegel, stämningsbelysning och handdukshållare integrerad i handfatet. Vid sängen finns ett utdragbart steg med plats för skor och kläder. 

Köket har fått nytt stänkskydd med dold rullgardin, spishäll med två brännare, djup diskho och en integrerad förlängning av arbetsytan. I standardutrustningen ingår ett 153-liters kompressorkylskåp (för de två större planlösningarna), liksom konvertering från enkelsängar till dubbelsäng. Modellen är även utrustad med Truma Combi 6 diesel med eltillsats.
– Det här är uppdateringar som märks i det praktiska användandet. Fokus ligger på detaljer som bättre förvaring, mer funktionella ytor och lösningar som gör husbilen enklare att leva i under resan, säger Stefan Jonneryd.

Sängarna i modellen är genomgående över två meter långa. Med uppdateringarna och den nya 580 MEG befäster CaraCompact EDITION [PEPPER] sin position som ett kompakt alternativ för resenärer som prioriterar funktion, utrymmeseffektivitet och komplett standardutrustning.

 

Modellen visas som en del av Weinsbergs modellår 2027 på Elmia Husvagn Husbil i Jönköping den 9–13 september.

 

Exempel på standardutrustning:

 

Exempel på tillval:

  

* Informationen avser modellår 2027 och baseras på nuvarande produktinformation. Specifikationer, utrustning och tillgänglighet kan komma att ändras före lansering.

 

 

För mer information, vänligen kontakta: 
Stefan Jonneryd, försäljningschef på Bergholm Försäljning AB 
stefan@bergholm.com, 0550-380 84

Fler nyheter